6 načina da uštedite 500 kuna mjesečno, a da ne skužite
1. Ukinite usluge koje ne koristite
Automatizirana naplata usluga koje ne koristite godišnje vam iz džepa mogu izbiti više stotina kuna, a zbog čega? Jer ne pratite svoje troškove, jer vam razne banke i servisi to automatizmom skidaju s računa i jer su ti troškovi u pravilu 20-ak kuna mjesečno pa “ne osjetite”.
Ako ste preplaćeni na neki magazin na AppStoreu, čitate li ga baš svaki mjesec? Je li vam se naplata nakon prvih šest mjeseci pretplate automatski produljila? Začudili biste se koliki broj korisnika nije svjesno da im se neke pretplate automatski produlje.
Kako isključiti pretplatu na iPhoneu ili iPadu?
- Idite na Postavke ( Settings )> iTunes & App Store.
- Ukucajte svoj Apple ID.
- Pod pretplate (Subscriptions), kliknite Upravljaj (Manage) i poklikajte sve koje želiti korigirati
- Pod opcije odaberite između različitih vrsta duljine pretplata ili isključite automatsko obnavljanje (Auto-Renewal).
Ista stvar je i s poslovanjem. Plaćaju se održavanja Facebook aplikacija koje niste koristili već 3 godine, održavanje web stranice u flashu izrađenog tamo 2007. godine, raznorazne pretplate i servisi koje koristimo.
Barem jednom godišnje pregledajte sve troškove i provjerite da li vam oni trebaju i sljedeće godine.
Osim toga, imate li kod kuće dijete koje voli gadgete, svakako provjeravajte tko „updeatea“ i koliko novca troši. Izlogirajte iz svog AppStore računa, a ne želite li ga zakinuti za zadovoljstvo da ipak može nešto samostalno ažurirati, napravite mu vlastiti Apple ID i za plaćanje registrirajte prepaid karticu poput Ekesha, gdje postoji limit koji odredite (250, 500 ili 1000 kuna).
2. Provjerite tarife mobilnih operatera
Mobilni operateri nerijetko mijenjaju ponude, pakete i tarife. U Hrvatskoj trenutno teleoperateri građanima nude više od 1300 tarifa? Možda postoji jeftinija opcija da mjesečno potrošite 5 GB prometa od one mjesečne pretplate od 150 kuna, uz koju vam ide još milijun besplatnih poruka koje nikad neće iskoristiti jer koristite iMessage, Whatsapp ili neku drugi metodu wi-fi prijenosa podataka. Razmislite i o tome da se prebacite na bonove (ne, to nije samo za klince i studente), jer kod nekih operatera za svega 50 kuna mjesečno dobijete jako puno GB-a, razgovora i SMS-ova.
Vrlo popularna aplikacija koja vam može pomoći u tome da odaberete najbolju tarifu i uštedite novac je Tariff Sheriff - web aplikacija, proizvod domaće pameti, koja temeljem vašeg ispisa poziva odabire najboljeg operatera i tarifu. Mjesečni ispisi poziva dostupni su na portalima operatera. Nakon što ga preuzmete PDF formatu, unosite podatke u aplikaciju i uskoro dobivate prilagođenu i personaliziranu preporuku za najbolju tarifu. Jednostavno, zar ne?
3. Motaj cigarete umjesto da ih kupuješ
Prije nekoliko tjedana jedna je djevojka iz Hrvatske napisala blog o tome kako dvije godine nije išla na kave te je uspjela uštedjeti za putovanje puno lakše, nego da je svaki dan zapila 10, 20 ili više kuna. Da ne popijete svaki dan kavu/sok/čaj od 10 kuna u kafiću, za godinu dana imate 3650 kuna!
Ista stvar s cigaretama. Na stranu to što nije zdravo, nemamo namjeru popovati o onom što svi već znaju. Ako se ne možete ostaviti cigareta, pređite na motanje duhana. Osim što je jeftinija opcija, manje ćete i pušiti jer vam se neće dati motati svako malo.
Znamo da je ovo vrlo nepopularna mjera, „jer vi uživate i što imate od života ako se odreknete još i ovog“. Jesmo li pogodili razmišljanje? Nadamo se da imate malo više od života od kave i cigareta. I ne morate ih se odreći. Samo kavu pijte isključivo doma, a cigarete sami smotajte umjesto da kupite kutiju za 20 i više kuna.
Pokušajte samo jedan mjesec. Imat ćete par stotina kuna viška.
4. Uključite se u loyalty programe, pretplatite na newsletter i skupljajte kupone i kodove
Ako može Kim Kardashian javno reći da skuplja kupone, možete i vi. Kada idete u Konzum, provucite Multiplus karticu, u DM-u skupljajte bodove na njihovoj kartici, kod autoservisera i kozmetičarke skupljajte pečate na kartonu koji kaže „svaki 10. dolazak besplatan“, a za razne usluge i proizvode prije same kupnje provjerite dostupnost tih istih ili sličnih proizvoda i usluga na groupon stranicama i možda ćete proći i do 50% jeftinije! Osim toga, pretplatite se na newslettere određenih kompanija i iskoristite njihove posebne ponude poput akcija ili besplatnih promotivnih aktivnosti, poput dostave.
Pratite kataloge i akcije i prošećite malo do udaljenije trgovine po ono jeftinije. I strogo se držite plana da usput ne kupite još 5 nepotrebnih stvari koje stoje na putu do blagajne.
Pretplate na newsletter vam često mogu donijeti dobre popuste, posebno kada počinje rasprodaja ili kada su posebne prilike. Ovo vrijedi posebno ako kupujete odjeću online. Ti trgovci nerijetko šalju mailove upravo s kodovima koji znače popust pa ako već volite kupovati kod njih, zašto ne biste primali njihove newslettere i za svoje povjerenje tom brendu dobili popust?
5. Pripremite hranu za posao
Mnogi zaposlenici nemaju organiziranu prehranu na poslu. Jesti hranu iz dostave nerijetko je najskuplja opcija. Svaki dan izdvojiti po 30 kuna za jelo mnogima je preskupo pa se onda odlučuju za opcije krafni i sendviča, što u konačnici ispadne nešto jeftinije, no često nezdravije od toga da si u kutijicu spakirate ostatke od jučerašnje večere ili pak svježi obrok kojeg ste pripremili rano ujutro. Nećemo vam previše pričati o zdravlju, no odaberite posude koje nisu nužno plastične i pokušajte izbjegavati podgrijavanje u mikrovalnoj.
U svakom slučaju, i dobar smoothie će vas fino i zdravo najesti, a njegova priprema u blenderu traje par minuta!
6. Pitajte za popuste
Tko ne pita, ne dobije.
Kod kupnje u trgovinama, obratite pažnju na sve što vam može priskrbiti popust: možda je to mala mrlja na nekoj majici, izvučeni konac ili pak blago oštećen rub kuhinjskog stola kojeg baš kupujete. Prodavači će vam, ako pitate, sigurno izaći u susret i dati određeni popust za robu s greškom.
Ako uplaćujete neke tečajeve ili kupujete ulaznice, pitajte imaju li popuste za studente, umirovljenike. Ako kupujete online i kupujete više proizvoda, pošaljite prodavaču upit može li vam zaračunati manju cijenu dostave ili ponuditi drugi proizvod po nešto sniženoj cijeni. Ako ste već kupili nešto, a sutradan vidite da je cijena tog artikla smanjena za 50%, pošaljite pristojan upit mailom možete li dobiti neki popust jer je on očito već bio planiran u trenutku vaše kupnje. Možda ne upali, a možda ćete kao i autor ovog teksta dobiti čitavih 50% natrag. Samo treba pristupiti pristojno, bez prijetnji, bez optužbi. Nitko vas nije prevario, jer je cijena jučer bila zaista drugačija i vi ste pristali kupiti po toj cijeni. No dobar prodavatelj znat će prepoznati priliku da zadovolji svog kupca jer zna da će mu se tako on prije vratiti.