Shopping u budućnosti: Beaconi, nosivi uređaji i roboti koji će vas voditi do polica ili nositi stvari u garderobu
Od robota koji vas vodi do police do aplikacija koje nose stvari za garderobu, evo kako će izgledati odlazak u kupovinu u budućnosti
Trgovina se uz tehnologiju mijenja više nego ikada prije, no mogu li roboti raditi bolje od ljude i pružiti kupcima upravo ono što im treba, bez nepotrebnih komentara, pogleda ili čak oklijevanja?
Već godinama roboti su dio Amazonovog sustava u skladištima,no u budućnosti trebali bi u potpunosti zamijeniti prodavače, barem se tako nadaju u Loweu koji upravo testira Oshbotove, robote koji mogu locirati proizvod te pričati s kupcima na engleskom i španjolskom jeziku. Prvi je već postavljen u jednoj trgovini u San Joseu u SAD-u.
Kada kupac dođe u trgovinu, nema potrebe da se više nepotrebno gubi ako zna što konkretno traži. Samo prikaže proizvod robotu i on ga vodi direktno do police s tim proizvodom. Jednako tako prikazuje promotivne akcije i oglase, nudeći tako trgovcima/oglašivačima dodatan benefit.
Još je jedna kompanija prepoznala korist robota u shoppingiranju. Hointer je razvio tehnologiju koja kupcima omogućuje da putem aplikacije naprave popis onih stvari koje žele isprobati, a robot im zatim nosi sve te stvari u garderobu. Super ako ste već u garderobi i poluodjeveni, a trebate traperice broj manje ili veće. Robot može biti vaš novi partner u kupnji, bolje nego da se vaš partner pretvori u nekog miserable mena. Iz tvrtke poručuje kako njihovi roboti utrostručuju broj stvari koje prosječan kupac isproba.
Beacon tehnologija postaje jako oružje
Trgovci sve više koriste i beacon (ne bacon!) tehnologiju da vas namame da kupite što više proizvoda, nešto što će u budućnosti sigurno doživjeti veliki rast. Beaconi su maleni uređaji, koji koštaju oko 5 dolara, a koriste Bluetooth tehnologiju da kupcima šalju relevantne informacije. Tako putem Bluetootha povezuje markicu proizvoda s mobitelom i pregledava sve dostupne podatke a o njegovu porijeklu, proizvođaču i sličnim informacijama, koje znaju često biti presudne u odluci o kupnji.
Primjer primjene beacon tehnologije jest slanje pozdravne poruke kupcu na njegov mobilni uređaj svaki put kad uđe u trgovinu.
Mnoge će trgovine u budućnosti imati besplatan Wi-Fije (Konzum već ima free wi-fije na brojnim prodajnim mjestima, dok Starbucks nudi i besplatno wi-fi punjenje mobitela!) , što će biti korisnije sve više i kod plaćanja, obzirom na rasteću popularnost mobilnog plaćanja. Plaćanje putem Applea ili Androida pomažu da se poboljšaju loyalty programi i da se trgovcima pruži bolji uvid u ponašanje kupaca.
A što će biti s kuponima?
Rezanje i prikupljanje kupona svakodnevnica je brojnih kupaca, koji prate akcijske cijene i žele uštedjeti. Kupone koje sada možete naći u magazinima poput Glorije ili Storyja, a koji nude određeni postotak popusta ako na određene dane kod određenog trgovca s određenom kreditnom karticom kupite označene proizvode (jeste li se izgubili u ovoj rečenici? To jest i bila namjera, da vidite kako je teško pratiti loviti popuste), uskoro bi u cijelosti trebali zamijeniti digitalni kuponi. Loyalty kartice ima svaki veći trgovac, no i oni u Hrvatskoj još itekako rade s knjižicama s popustima, zbog slabih navika Hrvata da tzv. „couponing“ provjeravaju online. Ipak, u budućnosti bi papirnatih kupona trebalo biti sve manje, jednako kao što nestaju i digitalne ulaznice koje mijenja email ili QR kod.
Ključna stvar kod „couponinga“ jest da zahvatite kupce u njihovom ‘Zero Moment of Truth’ (kada odlučuju hoće li nešto kupiti ili ne), m treba naći dovoljno neinvazivan da se to izvede. Nekoliko kompanija radi na razvoju platformi koje bi omogućile da se kupcu dostavi kupon u onom trenutku kada ga on treba, ne ranije.
Beaconi su super, no ipak traže određene preduvjete: Bluetooth na uređaju mora biti uključen, a korisnik treba ima određenu aplikaciju kako bi mogao putem nje primati poruke trgovca. Problem je što se većina boji praćenja pa im ovakve inovacije nisu simpatične, iako bi pomoću njih možda mogli uštedjeti. Osim toga, budu li primali previše poruka, smatrat će to spemanjem.
Nekoliko kompanija radi na razvoju platformi koje bi omogućile da se kupcu dostavi kupon u onom trenutku kada ga on treba, ne ranije.
Nosiva tehnologija personalizirat će kupovinu i ponudu
Nosiva tehnologija poput Apple Watcha ili Samsung Geara pojedince pretvara u platforme podataka – i prečac je do personalizacije kupnje. Pomoću nosivih tehnologija bit će lakše pravi kupon dati pravom korisniku baš u pravo vrijeme.
Primjerice, ako ste odradili trening od 60 minuta, srce vam jako lupa, a temperatura tijela je nešto viša, to indicira potrošnju kalorija vašem uređaju, koji vam se sada može javiti s porukom obližnjeg ugostitelja ili trgovca „Odličan trening, potrošio si 500 kalorija! Kupi proizvod X i nadoknadi izgubljenu tekućinu i minerale!“.
Nosivi uređaji ne koriste beacon tehnologiju. Iako na prvu izgleda slično, postoji bitna razlika između dvaju tehnologija koje koriste ovi uređaji: novi uređaji mogu personalizaciji podignuti na višu razinu, jer prikupljaju osobne podatke i izvan trgovine, kroz privatni i poslovni život korisnika, danju i noću. Nosivi uređaji znaju koliko spavate, koliko sjedite ili se krećete, dakle puno više nego beacon uređaji u trgovinama koji vas samo prepoznaju kad uđete u prostor, pa bi mogli smanjiti količinu primljenih poruka tako što nećete primati sve poruke svih trgovaca, nego samo one koje ćete vas vjerojatno zanimaju.
Couponing pop-up prozori nerijetka su pojava na web stranicama i služe da se smanji broj napuštanja košarice, tj. nedovršavanja kupnje. Npr. ako web stranica detektira naglo skretanje miša prema X-u koji znači gašenje stranice, može vam servirati pop-up s kuponom ili vas pak pozdraviti s kuponom ako ste prvi put na stranici, kako bi vas potaknuli na kupnju.
Samo je vrijeme kada će se ova opcija proširiti van web stranice trgovca, tako da vas prati tijekom vašeg pretraživanja i nudi vam kupone tamo gdje surfate (jednako kao što vas prate Googleovi oglasi)
Kakva god budućnost bila, sve je izglednije da u njoj neće biti mjesta za gotovinu, nego samo za kartice, a Švedska i Danska već čine krupne korake u tom smjeru.