Koristite VR: Potrošači rado kupuju ono što iskuse, makar virtualno
Kompanije koje koriste virtualnu stvarnost (skraćeno VR= virtual reality) u marketingu profitiraju više od onih koji još čekaju pravim boom tehnologije! Istraživanje koje je proveo Greenlight VR , a prenio Adweek, govori da se ulaganje u virtualnu stvarnost itekako isplati zbog povećanog afiniteta prema brendu, odnosno kompaniji te zbog povećane kupovine! Ne čudi, jer kad nešto doživite, lakše se odlučujete je li to to. I ako jest, lako se kupuje.
Kako IKEA svoje proizvode prezentira kroz opremljene sobe, kuhinje ili kupaonice, a sve kako bi potencijalni kupci lakše mogli doživjeti uporabu proizvoda i način uporabe, tako i virtualna stvarnost pomaže da se nešto lakše iskusi. Nećete moći možda isprobati haljinu, ali vidjeti je u prodavaonici, na nekom modelu u garderobi ili na otvorenom, sigurno će vam povećati doživljaj te haljine. Moći ćete isprobati novi automobil, prošetati novim stanom ili pak skakati s padobranom prije stvarnog iskustva.
Greenlight VR je objavio rezultate ankete u kojoj je sudjelovalo 1300 odraslih osoba, a koja je pokazala da većina potrošača –njih čak 71 posto– smatra da korištenje VR-a čini brendove „modernijim i okrenutim ka budućnosti“. Međutim, anketa je pokazala da je 53 posto ispitanika spremnije kupovati od kompanija i brendova koji koriste VR nego od onih koji ga ne koriste.
„Primjećujemo da konkretne VR aktivnosti imaju jedinstvene emocionalne učinke, nudeći fascinantan uvid za sve one koji razmatraju VR u svojim strategijama“, izjavio je Steve Marshall, viši potpredsjednik za istraživanja i savjetovanje u Greenlight VR. „Na primjer, među našim ispitanicima, gledanje nekog događaja uživo u virtualnoj stvarnosti stvara znatno veće ocjene pozitivnih emocija kao što su ‘sretni’ i ‘energični’ u odnosu na igranje VR video igara.“
Čak i oni koji nikad ranije nisu iskusili VR pohvalili su ovu tehnologiju, pa je tako 91 posto navelo pozitivne osjećaje nakon gledanja informativnog videa o tome. Njih 32 posto je bilo iznenađeno onim što tehnologija može, 25 posto se osjećalo „sretno“ , dok je 58 posto ispitanika reklo kako su „zapanjeni“.
Brendovi u različitim industrijama eksperimentiraju sa virtualnom stvarnosti. Lani je The North Face koristio virtualno iskustvo sanjkanja kako bi ojačali prodaju zimskih kaputa u Južnoj Koreji. Ovog proljeća, za vrijeme South by Southwest festivala, McDonald’s je stvorio HTC Vive iskustvo koje omogućava korisnicima da oslikaju svoje Happy Meal kutije, a United Airlines pomoću Oculus Rifta promovirao svoju novu poslovnu klasu Polaris poslovnu klasu.
Virtualna stvarnost pomaže i kod prikupljanja sredstava u humanitarne svrhe, a više o tome čitajte na Ad Weeku.