Žene i shopping: Koji ste tip shoppingholičarke?
Luka Modrić za vrijeme jedne utakmice pretrči 10 kilometara. Čini vam se puno? što kažete na činjenicu da prosječna žena u životu samo na shopping pretrči 184.000 kilometara! I pritom ne zarađuje kao Luka, nego vjerojatno potroši njegovu mjesečnu plaću.
Žene vole shopping i dosad je ta posebna ljubav bila predmetom brojnih istraživanja. Jedno takvo istraživanje napravila je upravo žena, Stella Minahan iz Melbournea zajedno s muškim kolegom Michaelom Beverlandom, a došli su do zaključka da postoji 5 tipova načina kupnje, odnosno 5 tipova kupaca.
Koji ste vi tip shoppingholičara?
- Šoping kao terapija
Žene koje kupuju da bi zaboravile na brige, nagradile se nakon povećanog stresa ili tuge spadaju u ovu kategoriju. To se tzv. terapijski shopping kada želimo nepravu ovog svijeta dovesti u ravnotežu tako da se razveselimo, nagradimo sitnicom i da postanemo sretnije. Ne moraju kupiti nešto skupo, dovoljno je da se nešto kupi, da se ide po trgovinama, gleda i miriše te na kraju sebe nagradi.
Naravno, što je veći stres ili tuga, vjerojatnije je da će i shopping biti veći. Ovaj tip shoppingoholičara je najčešći, a kod ovisnika ne baš dobrog imovinskog stanja dovodi do depresije onog trenutka kada pristigne račun od kreditne kartice. Nije rješenje ponovo otići u shopping!
- Kupnja na brzinu
Postoje oni koji jednostavno ne vole ići u trgovine, ne vole čak ni klikati po online trgovinama. Njima je shopping mrska stvar, mučna aktivnost koju ipak treba obaviti jer ne može se šetati gol i bos.
Takve osobe kupuju puno toga odjednom, ulete u trgovinu i ispucaju pola plaće, “samo da se riješe toga”. Ne podnose gužve, ne uživaju u isprobavanju i nikako neće kopati po hrpama odjeće da nađu neki jeftini primjerak. Kupuju često više primjeraka istog proizvoda, kako ne bi tako brzo morali ponovo sve ponavljati.
Većina ovakvih tipova su muškarci, no ima i žena kojima kupovanje odjeće i obuće ne predstavlja baš nikakav užitak.
- Lovci na popuste
Lovci na sniženja i popuste su česti tipovi. Oni prate kataloge, akcije i kupuju isključivo na rasprodajama i kad je neki artikal snižen. Kidaju kupone iz Storyja, Glorije ili Multiplus knjižice i obilaze trgovine da kupe nešto s uštedom. Takvi kupci će se rado pretplatiti na newsletter, lajkati vašu Facebook stranicu ili učiniti bilo što da dobiju popust, a nerijetko će pretraživati internet u potrazi za dodatnim kuponima.
- Žene u paru na shopping izletu
Žene koje kupuju u paru su poseban kategorija. One se čak i organiziraju da idu po gradu malo u kupnju, ili sjednu u avion i potroše svoju plaću u Parizu. Njima je shopping izlet, društveni događaj, kao što je nekom izlazak na kavu ili vikend na moru. To ih opušta, to im je hobi.
- Solo lutalice
Solo lutalice su žene kojima shopping predstavlja opušteno vrijeme izvan kuće u kojem najviše uživaju same. Vrijeme kupovine im je vrijeme odmaranja, ne vole da im netko komentira stvari, da ih prodavačice salijeću s prijedlozima… one kao da “kruzaju” trgovinama, gledaju i tu i tamo kupe nešto što im se učini zgodno. U ovu kategoriju spadaju uglavnom majke kojima nedostaje vrijeme za sebe.
JESTE LI BOLESNI?
ONIOMANIJA nije fobija od luka nego bolest kupnje!
Kompulzivna kupnja je bolest koju je znanstvenik Emil Krapelin nazvao oniomanijom (latinski “ono” znači “cijena”), a termin se proširio prije 15-ak godina.
Oniomanija je kompluzivno ponašanje kojeg odlikuje manjak kontrole poriva za kupnjom. Više pogađa žene od muškaraca, a istraživanja pokazuju da 2-10% odraslih osoba ima ovu bolest. Oni shoppingom rješavaju probleme depresije! A kad dođe račun od kartice opet padnu u depresiju i vrte se samo u krug.